22.04.2020 Międzynarodowy Dzień Ziemi

Temat: Międzynarodowy Dzień Ziemi

Do pobrania: Biedronki – Zajęcia 19

Cel ogólny

• kształtowanie świadomości ekologicznej i idei ochrony środowiska;
  • budzenie odpowiedzialności za warunki panujące w naszym środowisku oraz świadomości, że każdy może się przyczynić do ich poprawy;
  • kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej nas przyrody.

Witam Was kochani. Dziękuję za zdjęcia Waszych farm, poszło Wam świetnie! Dzisiaj jest 22 kwietnia a to oznacza, że obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Ziemi. Zapraszam na zajęcia z tym dniem związane.

Zabawa 1

Zapraszam Was na krótką prezentację o naszej ziemi.

(Kliknij=>prezentacja w załączniku<=Kliknij)

Zabawa 2

Poproś rodzica o przeczytanie tekstu o chorej planecie, Ty słuchaj uważnie.

„Chora Planetka”

Pewna Planetka mała, cały dzień smutną buzię miała.

Jaś się zastanawiał dlaczego? – ale zapomniał, że papierki zamiast do kosza to rzucił pod drzewo.

Kasia również się zastanawiała, dlaczego Planetka chodzi zapłakana.

Jednak i ona zapomniała, jak z samego rana listki z drzewa obrywała i gałązki łamała.

Pan Janek też długo rozmyślał nad smutną Planetki buzią,

ale i on zapomniał o tym, że wczoraj z wieczora zamiast śmieci do kosza do pieca wrzucił,

a dym czarny z komina buchał i powietrze dookoła zatruwał.

Pani Aniela również była zatroskana, dlaczego Planetkę głowa bolała od rana,

ale i ona zapomniała, że śmieci nie posegregowała tylko do jednego worka wszystko wsypała.

Planetka dalej smutna chodziła, a gdzie nie spojrzała tam śmieci widziała.

I małą Halinkę, co światło w pokoju miała włączone, a przecież słoneczko świeciło na dworze.

I Józia co wodę miał źle zakręconą już od rana, bo woda z kranu ciągle kap, kap kapała.

Planetka tak się rozchorowała, że do szpitala pojechała.

Pytacie dlaczego? Bo nikt o środowisko nie zadbał mój drogi kolego.

Dlatego Planetka smutną buzię miała i się poważnie rozchorowała.

Pamiętajcie zatem dzieci kochane, aby Planetka uśmiechnięta i zdrowa była,

Dbajmy o środowisko, tak by nasza Ziemia zawsze czysta była!

Autor: Magdalena Tokarczyk

Popatrz na obrazki i poproś rodzica o ponowne przeczytanie tekstu. Na podstawie utworu spróbuj uporządkować historię chorej planetki. Poproś rodzica o pomoc w razie trudności. Wykorzystaj kartoniki z kropkami.

Zabawa 3

Poniżej karta pracy – jestem pewna, że po uważnym obejrzeniu prezentacji oraz własnych doświadczeń poradzisz sobie z nią błyskawicznie.

Zabawa 4

A teraz burza mózgów! Wykorzystując informację z prezentacji oraz wiedzy Twojej i rodziców pomyśl się jak możemy dbać o naszą planetę. Poproś rodzica o spisanie Twoich pomysłów – powstanie tym samym „Kodeks Przyjaciela Ziemi” podpisz go swoim odciskiem palca, zaproś do podpisania kodeksu pozostałych domowników i razem dbajcie o naszą planetę.

Zabawa 5

Poproś rodzica o odczytanie legendy do zadania i zaznacz sobie jakim kolorem należy pokolorować poszczególne cyfry tak, żebyś mógł wykonać zadanie samodzielnie.

Kochani jeśli uczestniczyliście w dzisiejszych zajęciach z okazji „Międzynarodowego Dnia Ziemi”  pochwalcie się swoimi działaniami w postaci zdjęć i poproście rodzica o wydrukowanie dyplomu, jeśli nie posiadacie drukarki zaprojektujcie dyplom samodzielnie – z pewnością będzie piękny. (Kliknij=>dyplom w załączniku<=Kliknij)

Bajka dla relaksu  –  https://www.youtube.com/watch?v=jeNa2YANBaw

Dziękuję za udział w zajęciach!