Skip links

27.03.2020 Zakładamy hodowlę cebuli

Propozycja zajęć na dzień 27.03.2020

Grupa: Biedronki

Temat: Zakładamy hodowlę cebuli

Do pobrania: Biedronki – Zajęcia 3

Cel ogólny

  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych u dzieci poprzez prowadzenie hodowli cebuli.
  • rozwijanie twórczości plastycznej

 

Zabawa 1

„Wiosna” – gimnastyka buzi i języka.  Poproś rodzica/rodzeństwo o przeczytanie tekstu jednocześnie pokazując odpowiednie ruchy, Ty postaraj się je naśladować.

Nadeszła wiosna. Za oknem słychać było śpiew ptaków. (dziecko naśladuje odgłosy ptaków). Języczek wybrał się do lasu na poszukiwanie oznak wiosny. Jechał na koniu (kląska, uderzając językiem o podniebienie). Na łące zobaczył bociany (wymawia kle, kle). Zatrzymał się na leśnej polanie (wymawia prr). Zsiadł z konia, rozejrzał się wkoło (oblizuje wargi ruchem okrężnym). Zaświeciło słońce, wiał delikatny wiatr (wykonuje krótki wdech nosem, chwile zatrzymuje powietrze – bezdech – i długo wypuszcza ustami). Było ciepło i przyjemnie (uśmiecha się rozchylając wargi) Na skraju polany zakwitły wiosenne kwiaty zawilce i sasanki. Pachniało wiosną (dziecko oddycha głęboko, wdychając powietrze nosem, wydychając ustami) Jeżyczek pochylił się i powąchał kwiaty (wdychając powietrze nosem, wydychając ustami) i kichnął (kicha, wymawiając apsik) Zrobiło się późno. Języczek wsiadł na konia i pogalopował do domu (dziecko kląska, uderza jeżykiem o podniebienie.)

Zabawa 2

,,Zgadnij co to?” – rozwiązanie zagadki. Poproś rodzica/rodzeństwo o odczytanie zagadki.

“Rośnie w polu lub w ogrodzie.
Z tego w całym świecie słynie,
że gdy z niej zdejmujesz skórkę,
to ci łezka z oka płynie.” (cebula).

Oczywiście to jest cebula.

Zabawa 3

Zachęcam Was kochani do założenia hodowli cebuli. Jeżeli macie taką możliwość przygotujcie: ziemię, doniczkę/naczynie/słoik, wodę, cebulkę/dymkę. I działajcie. Jeśli nie macie takiej możliwości nic straconego! Wykonać możecie pracę plastyczną. Poniżej podsuwam kilka pomysłów jak to wykonać.

Poproś rodzica – niech włączy Ci naszą piosenkę o Wiośnie – pamiętasz ją ?

https://www.youtube.com/watch?v=KK8dHGsQ5fk

To hiacynty – kwiaty które rosną z cebuli.

Jeżeli założyłeś hodowlę i posadziłeś cebulę – otrzymasz z niej szczypiorek

Miłego dnia kochani, udanej zabawy! Ja założyłam swoją hodowlę i oczekuję na pyszny szczypiorek.

 

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.