Skip links

17.06.2020 Poznajemy zwierzęta duże i małe

Data: 17.06.2020r.

Temat: Poznajemy zwierzęta duże i małe.

Do pobrania: Motylki-Zajęcia 56

Cele:

– tworzy zagadki językowe

– przelicza elementy zbiorów

– zna zagrożenia związane z pracą w gospodarstwie

 

1. „Rodzina z wiejskiego podwórka” – zabawa językowa.

Zaproś domowników do zabawy. Podzielcie się na dwa zespoły. Wybierzcie sobie zwierzę z wiejskiej zagrody. Możecie przygotować emblematy ze zwierzętami i losować. Przedstawcie się jako rodzina zwierzęca bez używania jej nazwy, np. Mieszkamy w oborze, moje dziecko to cielaczek, a mój mąż to byk. Wszyscy nosimy grzebienie, mój synek to kurczaczek, a mąż – kogut. Na mnie mówią kwoka. Drużyna przeciwna odgaduje nazwę tej rodziny. Miłej zabawy!

 

2. „Małe i duże zwierzęta w zagrodzie” – zabawa matematyczna

Otwórz kartę pracy na str. 51 (w załącznikach). Przelicz liczbę zwierząt znajdujących się w zagrodach, sprawdź w tabeli, ile powinno się ich znajdować, i dorysuj brakujące zwierzęta.

3. „Szarżująca krowa” – zabawa bieżna.

Zaproś do zabawy domowników. Jedna osoba zostaje „krową” i staje na środku dywanu/ trawnika/ boiska (łące). Pozostałe osoby ustawiają się na jednym końcu dywanu/ trawnika i próbują przedostać się na drugą stronę. Zadanie utrudnia im „pasąca się krowa”. Kogo złapie, ten odpada z zabawy. Wygrywa osoba, która nie zostanie złapana. Miłej zabawy!

 

4. „Bezpieczni na wsi” – zabawa dydaktyczna, rozpoznawanie zagrożeń podczas pobytu na wsi.

Porozmawiaj z rodzicem nt. bezpieczeństwa na wsi. Przypominaj sobie, co może stanowić zagrożenie na wsi. Zastanów się, czy tylko krowy bywają niebezpieczne i co może stanowić zagrożenie na wsi (odnieś się do własnych doświadczeń oraz do treści opowiadania M. Ledwoń „Wycieczka na wieś”). Wymień czynności, które można wykonywać, gdyż są bezpieczne (i pod jakimi warunkami), np. Można karmić kury pod opieką dorosłego. Można zbierać owoce, które rosną na krzewach, ale należy uważać na osy. Wymień te czynności, które są zabronione, np. Nie wolno bawić się w pobliżu maszyn rolniczych. Nie można zbliżać się do zwierząt.

Następnie wymyśl hasło, które będzie ostrzegać przed niebezpieczeństwem, a rodzic je zapisze na dużym arkuszu. Później narysuj na swoim plakacie rysunki ostrzegające przed zagrożeniami. Miłej zabawy!

 

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.