Skip links

25.06.2020 Wyprawa po Polsce

Data: 25.06.2020r.

Temat: Wyprawa po Polsce.

 Do pobrania: Motylki- Zajęcia 62

Cele:

– orientuje się na mapie Polski, wskazuje wybrane elementy

– rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy; odczytuje krótkie wyrazy

– odnajduje w przestrzeni zaznaczone na planie miejsce

 

1. „Piękna nasza Polska cała” – zabawy z mapą Polski.

Przyjrzyj się mapie Polski. Wskaż, gdzie znajdują się góry, a gdzie morze. Podaj nazwę najwyższych polskich gór oraz nazwę polskiego morza. Pokaż najdłuższą rzekę i podaj jej nazwę. Nazwij miejscowość, w której mieszkasz, spróbuj wskazać je na mapie. Nazwij województwo oraz powiat, w którym znajduje się twoja miejscowość. Miłej zabawy!

Pobierz: Mapa Polski

 

2.„Co to za miasto?” – zabawa czytelnicza.

Poproś rodzica o wydrukowanie nazw miast (w załącznikach- symbole miast). Możesz też przyjrzeć się nazwom na ekranie komputera. Spróbuj odczytać nazwy miast i poszukaj ich na mapie. Następnie poproś rodzica o narysowanie mapy konturowej Polski na dużym brystolu.

Bądź skorzystaj z gotowej małej mapki.

Link do strony z mapą:

http://bystredziecko.pl/kolorowanki/mapy/mapa-polski-01.pdf

Zaznacz na mapie morze, góry, Wisłę oraz naklej ich nazwy (w załącznikach- symbole miast). Później naklej w odpowiednich miejscach nazwy miast (Gdańsk, Warszawa, Kraków, Zakopane, Unisław). Następnie poproś o wydrukowanie ilustracji związanych z tymi miastami (w tym samym załączniku- symbole miast). Spróbuj dopasować ilustrację do danego miasta. Miłej zabawy!

3. „Czytamy plany” – zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni i na kartce.

Zaproś domowników do zabawy. Poproś, aby rodzic narysował plan pokoju, zaznaczając okna, drzwi, stolik itp. Następnie zaznacza na kartce miejsce. Twoim zadaniem jest ustawienie się w tym miejscu. Przygotujcie kilka takich planów i każdy niech spróbuje stanąć w wyznaczonym miejscu. Można też schować daną zabawkę i narysować plan pokoju, zaznaczając „x” w miejscu, gdzie ukryliście zabawkę. Udanej zabawy!

 

4.„W prawo czy w lewo?” – zabawa z kartą pracy rozwijająca orientację w przestrzeni i na kartce.

Otwórz kartę pracy na str. 57 (w załącznikach). Wykonaj zadania zgodnie z poleceniem. Powodzenia!

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.