Skip links

06.05.2020 Tajemnice różnych zawodów

WIELKIE TALENTY, CIEKAWE ZAWODY

 

Grupa: Myszki

Data: 06.05.2020r.

Temat: Tajemnice różnych zawodów.

Do pobrania: Myszki – Zajęcia 28

Cel:

– wyjaśnia, czym zajmuje się weterynarz

Przebieg zajęć:

 

  1. „A ja będę…” – rozmowa inspirowana opowiadaniem W. Widłaka

Wiedziałem oczywiście, że dorośli pracują, ale nie miałem pojęcia, że robią tyle ciekawych rzeczy. Zaczęło się od tego, że dziś do przedszkola przyszedł tata Antosia. Przyszedł wcale nie po to, żeby odprowadzić Antosia, ani nie po to, żeby go odebrać, tylko po to, żeby opowiedzieć o swojej pracy. Miał na sobie bardzo ładne ubranie i czapkę. Okazało się, że jest… Nigdy w życiu nie uda się wam zgadnąć! Pilotem! Lata wielkim samolotem i przewozi ludzi do dalekich krajów. Lata o wiele wyżej i dalej niż ja wtedy, gdy leciałem na latawcu!
Tata Antosia pokazywał zdjęcia. Na jednych stał przed samolotem, na innych siedział w środku przed mnóstwem kolorowych światełek i zegarów, a na kolejnych fotografiach był w tych różnych dalekich miejscach, do których udało mu się dolecieć.
Potem wszyscy koniecznie chcieli zrobić sobie zdjęcie z tatą Antosia, a niektórym udało się nawet przymierzyć jego czapkę. Mnie też, bo Antoś mi ją włożył, ale niestety była trochę za duża.
Kiedy tata Antosia już poszedł, zacząłem się zastanawiać, czy mógłbym kiedyś zostać pilotem. Latać wyżej niż ptaki i przewozić ludzi do dalekich krajów… Zapytałem o to Sebka i Jagódkę.
– No, nie wiem – odpowiedział Sebek. – Dorośli pasażerowie mogliby się dziwić, gdyby cię zobaczyli w kabinie pilota. I chyba nie ma takich małych mundurów, które by na ciebie pasowały…
Zmartwiłem się trochę i choć starałem się niczego po sobie nie pokazywać, Jagódka od razu zauważyła…
– Nie martw się, Nijaczku – powiedziała. – Przecież nie musisz zostać pilotem, żeby latać samolotami. A poza tym jest jeszcze wiele ciekawych zawodów. Ja na przykład chciałabym zostać pielęgniarką, jak mama, i pomagać chorym dzieciom.
– A ja chciałbym się nauczyć naprawiać samochody – powiedział Sebek – jak nasz wujek. Wujek mówi, że na razie umiem nieźle wszystko rozkręcić, więc teraz muszę się tylko nauczyć, jak to wszystko poskręcać… – Jeszcze niedawno mówiłeś, że chcesz pracować w banku, jak tata! – zdziwiła się Jagódka.
– Rzeczywiście – przypomniał sobie Sebek. – Hmm… Gdybym już poskręcał te samochody, może mógłbym potem popracować w banku?
A ja zacząłem się zastanawiać, kim mógłbym zostać – pilotem, mechanikiem samochodowym (bo tak się nazywa ten naprawiacz), a może pielęgniarką? Policjantem, nauczycielem albo kaskaderem? Zaraz, zaraz, a może wy mi coś podpowiecie? Czy wiecie już, kim chcielibyście zostać?

Wojciech Widłak

Pytania do opowiadania:
Kim był tata Antosia?
Co robi pilot?
O jakich zawodach marzyli bohaterowie opowiadania?
Co robi pielęgniarka, mechanik samochodowy, nauczyciel, policjant, kaskader?

  1. „Zgadnij, jaki to zawód” – zabawa edukacyjna.

Rysuj po śladzie zwierzęta żyjące w polskich lasach. Staraj się nie odrywać ręki. Pokoloruj tak samo zwierzęta z tej samej rodziny.

  1. „Spotkanie z weterynarzem” – film edukacyjny.

Link do filmiku o pracy weterynarza.

https://www.youtube.com/watch?v=9tXQhkh4aYU

 

Link do bajki „Marta i Weterynarz”.

https://www.youtube.com/watch?v=KjirS6uSM9g

 

  1. „Ulubione zwierzątko” – praca plastyczna.

Wykonaj pracę plastyczną na temat ulubionego zwierzątka dowolną metodą.

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.