Skip links

27.03.2020 Z wiosną kwiaty rosną

Zajęcia 3

27.03.2020r.

Grupa: Sowy (zerówka)

Temat: Z wiosną kwiaty rosną

Do pobrania: Sowy – Zajęcia 3

Cele ogólne:

– wdrażanie dzieci do uważnego słuchania opowiadania ze zrozumieniem treści,
– kształtowanie umiejętności liczenia.

Przebieg zajęć:

 1. „Tajemnica małego nasionka” – słuchanie opowiadania Joanny Wasilewskiej.

„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.”

Podobało Ci się to opowiadanie? Jestem przekonana, że jeśli wysłuchałeś/aś go uważnie, to nie będzie dla Ciebie problemu odpowiedzieć na moje pytania 🙂

 • kto zaopiekował się ziarenkiem?
 • co zrobiło ziarenko w ziemi?
 • dlaczego się rozzłościło i co zrobiło ze złości?
 • co pojawiło się w miejscu pęknięcia?
 • co wyrosło z ziarenka?

 

 1. „Policz ziarenka” – zabawa matematyczna

 

 • Poproś rodziców, aby udostępnili Ci coś na kształt nasion (może być to fasola, makaron itp.) jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, wykorzystaj klocki lego, liczmany, samochodziki lub cokolwiek co będzie można policzyć. Będziemy przeliczać, odkładać i dokładać w zakresie 7 J
 • Przygotuj małe karteczki i na każdej z nich zapisz kolejno liczby : 1,2,3,4,5,6,7 (wiem, że doskonale to potrafisz, dlatego zrób to samodzielnie! J )
 • Na dywanie połóż kartkę dowolnego koloru (będzie to miejsce naszego zbioru).

Gotowi? No to zaczynamy! J

– Połóż na kartce 3 „ziarenka”. Policz je. Dołóż jeszcze 2. Policz je. Ile razem jest ziarenek? Obok kartki połóż karteczkę z odpowiednią cyfrą.

– Ile ziarenek musimy dołożyć, żeby razem było ich 7?

– Ile ziarenek musimy odłożyć, żeby na kartce znajdowały się 2 ziarenka?

– Połóż na kartce 1 ziarenko. Dołóż jeszcze 3. Ile ziarenek jest razem? Połóż karteczkę z odpowiednią liczbą.

Kontynuuj zabawę według swojego pomysłu lub pomysłu twojego rodzica J

 

 1. Zachęcam Cię, do obejrzenia krótkiego filmiku, który ukazuje etapy hodowli roślin. Możesz je wyhodować samodzielnie w domu! Jeśli zdecydujesz się na to zadanie, uważnie obserwuj swoją roślinę. Nie zapomnij o podlewaniu! J

 

 

 

BRAWO!

ŚWIETNIE CI POSZŁO! 🙂

PONIŻEJ PRZESYŁAM CI SOWĘ ZA WYKONANE ZADANIA. POPROŚ RODZICÓW O WYDRUKOWANIE JEJ. JEŚLI CHCESZ POKOLORUJ JĄ WEDŁUG WŁASNEGO POMYSŁU I SCHOWAJ DO SWOJEJ TECZKI. JEŚLI NIE MOŻESZ JEJ WYDRUKOWAĆ – NIE MARTW SIĘ, DAM CI JĄ JAK TYLKO SIĘ SPOTKAMY.

PANI PATRYCJA 🙂

 

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.