Skip links

05.05.2020 Co mają wspólnego deszcz i cytryna?

Temat: Co mają wspólnego deszcz i cytryna?

Data: 05.05.2020r.

Grupa: Wiewiórki

Do pobrania: Wiewiórki – Zajęcia 27

Cele:

Dziecko

– opisuje cechy przedmiotu na podstawie obserwacji

– z uwagą słucha wiersza odpowiada na zadane pytania

– wykonuje wiszącą ozdobę z papieru i włóczki

  1. Po co jest deszcz?

Posłuchaj wiersza „Deszcz” i spróbuj odpowiedzieć na pytania.

Deszcz

Gwałtu, rety! Co się dzieje?!!

Z nieba znów jak z cebra leje!

Deszcz przemoczył w parku ławki,

Kosz na śmieci i huśtawki,

Zrosił nowy szyld w hotelu,

A pieczarce zmył kapelusz…

Chyba zaraz humor stracę!

Gdy poszedłem z psem na spacer,

Dopadł mnie paskudny katar,

A Burkowi zmokła łata!

A w dodatku nikt dokoła

Nie rozumie mej niedoli:

Ani morze parasoli,

Ani drzewa,

Ani krzaki…

Z gniazdek wyfrunęły ptaki –

W deszczu piórka sobie myją

I deszczówkę z kałuż piją.

Klon z radości się zieleni,

a dżdżownica wyszła z ziemi…

Chyba wszystkich ten deszcz cieszy!

Oczywiście oprócz pieszych…

Agnieszka Frączek

Pytania:

-Co robi się mokre, kiedy pada deszcz?

-Co może się stać, kiedy deszcz nas przemoczy?

-Czy wszyscy nie lubią deszczu?

-Kto się cieszy z deszczu?

 

  1. Co wspólnego ma deszcz z cytryną?

Proszę przyjrzyj się uważnie cytrynie, zastanów się jakie wspólne cechy może mieć z deszczem. Poproś osobę dorosłą o przekrojenie cytryny i wyciśnięcie jej soku. Spróbuj jak smakuje sok z cytryny od razu po wyciśnięciu.

Wspólnymi cechami cytryny z deszczem są: sok z cytryny i deszcz są mokre, sok jest kwaśny i deszcze mogą mieć odczyn kwaśny. Posłuchaj czym są kwaśne deszcze i popatrz na zdjęcia przedstawiające szkody, które wyrządzają.

Informacje na temat kwaśnych deszczy:

Zwykły, czysty deszcz nie jest szkodliwy dla natury, ale zanieczyszczenia powietrza powodują, że deszcz robi się kwaśny i wówczas szkodzi przyrodzie. Opady niszczą warstwę znajdującą się na liściach. Bez tej warstwy woda bardzo szybko paruje z liści, w rezultacie czego rośliny zielone się wysuszają. Zaczynają chorować, a ich liście (igły) żółkną i opadają. Kwaśne deszcze mają również niekorzystny wpływ na gleby. Kwas wypłukuje z nich wapń. Pozbawione wapnia grunty stają się niezdatne do uprawy. Ziemia robi się jałowa. W takiej nieżyznej ziemi rośliny umierają. Również jeziora cierpią z powodu kwaśnych deszczy. Giną w nich rośliny i zwierzęta, zwłaszcza ryby, które potrzebują czystej wody (pstrągi i łososie).

  1. Deszczowy łapacz snów

Zapraszam Cię do wykonania deszczowego łapacza snu. Taki łapacz możesz wykonać z metalowego, papierowego kółka, które ma wycięty otwór w środku. Kółko należy obwiązać sznurkiem, muliną, wstążką, jeśli kółko jest z papieru możesz je pomalować lub wykleić. Poniżej znajdują się zdjęcia przykładowych łapaczy. Deszczowy łapacz snów możesz ozdobić wyciętymi kropelkami, chmurkami z waty lub czym tylko Ci się spodoba. Powodzenia i udanej zabawy!

  1. Obserwujemy drzewa

Gdy będziesz na dworze proszę przyjrzyj się uważnie drzewom w Twoim otoczeniu. Spójrz jakie grube pnie mają, jaki kształt liści, czy są wysokie czy niskie, jaka kora pokrywa ich pnie, czy jest gładka, śliska, chropowata, sucha, wilgotna. Sprawdź czy na drzewach są ptasie gniazda, dziuple, czy drzewo ma uszkodzenia.

 

  1. Mój przyjaciel drzewo

Po powrocie do domu możesz wykonać plakat drzewa jako przyjaciela zwierząt i ludzi. Narysuj drzewo, które najbardziej Ci się spodobało a dookoła możesz wykleić postacie ludzi zwierząt powycinane z gazet, czasopism, albo samemu je narysować. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Name*

Website

Komentarz

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.