Skip links

07.05.2020 Po co nam tyle koszy/ worków na śmieci?

Temat: Po co nam tyle koszy/ worków na śmieci?

Data: 07.05.2020r.

Grupa: Wiewiórki

Do pobrania: Wiewiórki – Zajęcia 29

Cele:

-rozumie zasady segregowania odpadów

-czyta proste wyrazy i zdania

-segreguje śmieci ze względu na tworzywo

 

  1. Rzut do kosza

Zastanów się co wiesz na temat segregacji śmieci. W jaki sposób możemy je segregować? Do jakich koszy/ worków wkładamy poszczególne śmieci?

Możesz także obejrzeć filmik o segregacji odpadów:

https://www.youtube.com/watch?v=czN_dlTdPZ0

Teraz kiedy już przypomniałeś sobie wiadomości na temat segregacji. Możesz wykonać następujące zadanie.

Przed Tobą będą stały trzy pojemniki z napisami: „PAPIER, PLASTIK I METAL” „SZKŁO” „ODPADY ZMIESZANE”. W przygotowanym wcześniej woreczku znajdą się kartki z napisami różnych śmieci. Twoim zadaniem będzie wylosować kartkę, przeczytać nazwę znajdującą się na niej, a następnie zdecydować, do którego śmietnika powinna trafić ta rzecz. Możesz zrobić
z kartki kulkę i spróbować trafić do odpowiedniego kosza.

Propozycje nazw:

przedmiotów: słoik, gazeta, puszka, plastikowa butelka, zakrętka od słoika, pudełko, tektura, stary zeszyt, ulotka, papierowa torba, kapsel, folia aluminiowa, szklana butelka, karton po mleku, plastikowa torba, butelka po szamponie, tubka po paście do zębów, stary kalendarz, szklany pojemnik po kremie, pojemnik po jogurcie, koperta.

 

  1. Jak to można wykorzystać

Przed Tobą  znajdują się różne rzeczy, które można wykorzystać ponownie. Zastanów się i narysuj, bądź napisz jakie nowe zastosowanie wymyślisz dla każdego przedmiotu.

 

Proponowane przedmioty to:

słoik, rolka po ręczniku papierowym, pudełko po butach, kubek po jogurcie, kilka plastikowych nakrętek od butelek. Gdy dzieci są gotowe, opowiadają pozostałym zespołom o swoich pomysłach.

 

Przykładowe pomysły: ze słoika można zrobić wazon, świecznik, osłonkę na małą doniczkę, pojemnik na kredki i ołówki, pojemnik na śrubki; z rolki po ręczniku papierowym można zrobić ozdobną latarnię morską, szpulkę na sznurek, stojak do bransoletek, lunetę, kukiełkę, samolot; z pudełka po butach można zrobić skrzynię na skarby, opakowanie na prezent, domek dla kota, pudełko na drobne zabawki, ramkę do zdjęć; z kubka po jogurcie można zrobić instrument muzyczny (np. grzechotkę), wazon, pojemnik na sadzonki; z nakrętek do butelek można zrobić kapsle do gry, warcaby, pionki do gry planszowej, korale, grzechotkę.

 

  1. Rozmowa Julki

W załączniku PDF znajduje się historyjka obrazkowa. Spróbuj przeczytać tekst dialogu pomiędzy Julką, jej bratem i tatą. Następnie swoimi słowami powiedz o czym rozmawiali.

Kliknij=>Plik PDF<=Kliknij

 

  1. Wazon ze słoika

Jednym z pomysłów na ponowne wykorzystanie słoika jest stworzenie z niego wazonu dla kwiatów. Znajdź niepotrzebny słoik w domu i ozdób go kolorowo. Poniżej znajduje się kilka inspiracji. Powodzenia!

 

  1. Bukiet do wazonu

Zapraszam Cię do wykonania teraz bukietu do wazonu ze słoika. Kwiaty możesz wykonać ze słomek i kolorowego papieru. Poniżej  znajduje się kilka sposobów wykonania takich kwiatków. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Name*

Website

Komentarz

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.