Skip links

23.06.2020 Wakacji nadszedł czas

23.06.2020r. (Wtorek)

Grupa: Wiewiórki

Temat: Wakacji nadszedł czas.

Do pobrania: Wiewiórki – Zajęcia 60

Cele ogólne:

– dokonywanie analizy sylabowej wyrazów,

– ćwiczenie dużych grup mięśniowych,

– konstruowanie budowli z elementów papierowych.

 

Przebieg zajęć:

  1. „Tak czy nie” – zasady bezpiecznych wakacji

            Posłuchaj poniższych zdań i odpowiedz, czy są one prawdziwe (tak), czy też nieprawdziwe (nie).

Na plaży skórę smarujemy kremem z filtrem.

Na górskie szlaki wybieramy się w klapkach.

Na wycieczkę łodzią lub kajakiem zakładamy kapok.

Możemy zostawić bagaże bez opieki w dowolnym miejscu.

Kąpiemy się tylko na wydzielonych, strzeżonych kąpieliskach.

Odmawiamy, gdy nieznajoma osoba chce nas czymś poczęstować.

W górach chodzimy tylko po wyznaczonych szlakach.

W słoneczny dzień nosimy nakrycie głowy.

W upalne dni pijemy mało wody.

Po pikniku w lesie zostawiamy śmieci na trawie.

 

  1. „Latarnia” – słuchanie opowiadania

Posłuchaj uważnie opowiadania czytanego przez rodzica.

Latarnia

Wojciech Widłak

Dzień dobry nazywam się Wesoły Ryjek. Dziś rano tata powiedział: – Ryjku, wybierzemy się dziś na latarnię morską. A przynajmniej tak to zrozumiałem.

– Nie wiedziałem, tato, że są specjalne morskie latarki – powiedziałem. – A po co? A są jakieś specjalne górskie? Albo jeziorskie… jeziorne… jeziorowe?  W czym się różnią? Czy mają…

Miałem bardzo wiele pytań, ale tata zamachnął rękami tak jak wtedy, kiedy obok nas latała osa. – Ryjku, to nie latarka, tylko latarnia – powiedział. – Latarnia morska jest duża i trzeba się na nią wdrapać. Zresztą sam zobaczysz.

No więc zapytałem jeszcze tylko, czy możemy zabrać ze sobą mojego żółwia  przytulankę, żeby on też zobaczył tę dużą latarnię, na którą trzeba się wdrapać. Tata się zgodził i więcej już  o nic nie pytałem, choć byłem bardzo ciekaw.

Do latarni trzeba było dojechać, a potem, dojść przez las, a potem trochę się wdrapać pod górkę. – Tato daleko jeszcze? – zapytałem. – Bo mój żółw już by chciał dojść.

– Powiedz żółwiowi, że już całkiem blisko – powiedział tata, a ja się zdziwiłem, bo oprócz drzew nie widziałem przed sobą nic dużego, na co można by się wdrapać. Wtedy przed nami nagle się coś pojawiło. Jakby dom z cegły, tylko okrągły.

– Spójrz w górę – powiedział tata. Spojrzałem. Latarnia była rzeczywiście wielka. Wyglądała trochę jak ogromny komin, a trochę jak wieża na zamku, który kiedyś zwiedzaliśmy. – A gdzie ta latarnia ma żarówkę? – zapytałem. I wtedy właśnie się okazało, że do żarówki trzeba się wdrapać na górę.

Szliśmy i szliśmy po schodach, które ciągle się kręciły i nie mogły przestać, aż mnie też się zaczęło kręcić w głowie. Na szczęście tata wziął mnie wtedy na ręce i wszystko się odkręciło, tak jak trzeba. Tak to już jest z moim tatą.

A na górze sam nie wiem, co było ciekawe – wielka żarówka (co prawda zgaszona, bo był dzień), czy widok z malutkich okienek. – Widzisz morze, Ryjku? – pytał tata. – A drzewa? Jest ich też całe morze. A tam gdzieś, w tamtą stronę, jest nasz dom.

– Dom! – zawołałem. – Ojej, domu nie widzę. Dziś dowiedziałem się, po co budowano latarnie morskie. Po to, żeby każdy – nawet z daleka i nawet w najgorszą burzę – mógł trafić do domu. I wiecie, co? To działa. Nie wiem dokładnie jak, ale w każdym razie my też trafiliśmy do naszego domu!

Odpowiedz na pytania:

Gdzie Wesoły Ryjek wypoczywał z tatą?

– Dokąd tata zabrał Wesołego Ryjka?

– Do czego służą latarnie morskie?

– Co się znajduje na samym szczycie latarni?

– Co było widać przez małe okienka latarni?

 

  1. „Uczymy się pływać strzałką” – ćwiczenia gimnastyczne, ćwiczenia dużych grup mięśniowych

Przygotuj do zabawy krzesło. Połóż się brzuchem na krześle, tak aby wyprostowane ręce i nogi wystawały po za nie. Trzymaj wyprostowane ręce przed sobą, a nogami wykonuj nożyce pionowe, jak przy pływaniu strzałką.

 

  1. Znajdź obrazek”– ćwiczenia w zakresie analizy sylabowej

Otwórz książkę na stronach 76 i 77. Wykonaj kolejno zadania.

  1. „Latarnia morska” – konstruowanie latarni z papierowych kubeczków i małych pudełek

Do zadania potrzebujesz: małe pudełka, papierowe kubki, rolki po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych, klej, białą farbę, pędzel oraz czarny pisak. Z zebranych materiałów sklej model latarni. Pamiętaj, że jest ona szersza na dole, a węższa u góry. Sklejoną latarnię pomaluj na biało. Gdy farba wyschnie, czarnym pisakiem, dorysuj okna i drzwi. Możesz ozdobić latarnię według własnego pomysłu. Powodzenia!

 

Miłej zabawy.

 

Zostaw komentarz

Name*

Website

Komentarz

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.