Skip links

24.04.2020 Mali odkrywcy wymyślają różne zabawy

Temat: Mali odkrywcy wymyślają różne zabawy

Data: 24.04.2020r.

Grupa: Wiewiórki

Do pobrania: Wiewiórki – Zajęcia 21

Cele:

Dziecko

– poznaje świat mrówek i ciekawostki z ich życia

– wyjaśnia powiedzenie „pracowity jak mrówka”

– tworzy pracę plastyczno-techniczną

 

  1. Odkrywcy obserwują mrówki

Zapraszam Cię do poznania ciekawostek na temat mrówek.

Istnieje wiele gatunków, które różnią się wielkością i kolorem. Mają sześć odnóży i żyją w zorganizowanej społeczności, w której każda mrówka odgrywa przypisaną jej rolę (królowa składa jaja, robotnice budują gniazda, bronią go, zbierają pożywienie), przyczyniając się do właściwego funkcjonowania całego mrowiska. Setki tysięcy mrówek żyją pod kopcem z igieł sosnowych i resztek roślin. Cały czas pracując, mieszają glebę, spulchniają ją i wzbogacają. Czasami o człowieku można powiedzieć, że jest „pracowity jak mrówka” – to znaczy pracuje chętnie, sprawnie, a jego praca przynosi efekty.

Możesz także obejrzeć filmik, w którym dowiesz się jeszcze więcej na temat mrówek.

https://www.youtube.com/watch?v=vdmUH0-G7s4

 

  1. Tropiciele śladów

Zapraszam Cię do zabawy, w której będziesz musiał rozpoznać przedmioty po ich kształcie. Poproś osobę dorosłą o odrysowanie, tak abyś nie widział, 5 różnych przedmiotów na kartce (np. klocek, kubek, talerzyk, liść, pilot, podstawka, ramka na zdjęcie, itp.), następnie wszystkie przedmioty z dodatkowymi nie obrysowanymi przedmiotami niech zostaną położone w jednym miejscu. Twoim zadaniem będzie przyporządkowanie tych przedmiotów do ich konturów na kartce.

Zadanie można wykonać również z rodzeństwem w formie wyścigów. Dzieci otrzymują po kartce odrysowanych tych samych przedmiotów. Siedzą przy stoliku, a przedmioty leżą na dywanie (w tej wersji już tylko te przedmioty użyte do odrysowania). Dzieci na słowo start podbiegają do przedmiotów, chwytają jeden i próbują odnaleźć jego kontur na kartce. Zaznaczają znaleziony i odkładają przedmiot na dywan, biorąc następny. Wygrywa ten kto najszybciej odnajdzie wszystkie.

  1. Mrówki do pracy

Zapraszam Cię teraz do ćwiczenia. Połóż w jednym miejscu hula-hop albo zrób ze sznurka kółko. To będzie mrowisko. Po pokoju rozrzuć woreczki, albo skarpetki, piłki. Twoim zadaniem będzie chodzenie jak rak na czworakach i wrzucenie/ popchanie tych rzeczy do mrowiska.

  1. Lupy

Zapraszam Cię teraz do wykonania Twojej własnej lupy. Z tektury, grubszego papieru musisz wyciąć dwa szablony lupy. Poproś osobę dorosłą aby wycięła środek. Pomiędzy dwie tekturowe lupy wklej kawałek woreczka. Po sklejeniu części lupy w całość, ozdób ją dowolnymi sposobami: mazakami, kolorową folią samoprzylepną.

Następnie trzymaj swoją lupę nad gazetą i poroś osobę dorosłą aby wkropiła na lupę jedną kroplę. Spójrz przez kroplę na litery w gazecie. Co się z nimi dzieje? (litery powinny być powiększone dzięki załamaniu się światła w kropli wody, kropla wody działa jako szkło powiększające)

Z wykonaną przez siebie lupą możesz udać się na dwór i poszukać mrówek i innych małych stworzeń, które mieszkają na ziemi. Powodzenia!

Zostaw komentarz

Name*

Website

Komentarz

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.