Skip links

21.05.2020 Kropeczki biedroneczki

Kropeczki biedroneczki

 

  1. Bajeczka logopedyczna „Przygody biedronki Adeli”

Biedronkę Adelę obudziły promienie porannego słońca. Przeciągnęła się i ziewnęła zaspana (ziewanie z szeroko otwartą buzią). Leniwie przekręciła się w łóżeczku: raz na jeden boczek, raz na drugi (poruszanie językiem za dolnymi zębami w jedną i drugą stronę ) Przypomniało się jej, że dziś idzie do szkoły i nie może pozwolić sobie na wylegiwanie w łóżku. Wstała, otworzyła okno. Poczuła zapach kwiatów (wdech nosem, wydech ustami, naśladowanie wąchania). Spojrzała w lewą stronę (czubek języka do lewego kącika ust), następnie w prawą stronę (czubek języka do prawego kącika ust). Dookoła rozciągał się przepiękny widok kwitnącego rzepaku. Nad rzepakiem słychać było odgłos pracujących pszczół „zzzzzzzzzzzz”, „bzzzzzzzzzzz”, „zzzzzzzzzz”, „bzzzzzzzzzzzz” (naśladowanie pszczół). Adela sfrunęła z okienka na mięciutką trawę. Część drogi przejdę piechotą – pomyślała. Tup-tup, tup-tup, tup-tup, tup-tup….  Rozlegał się cichy odgłos biedronkowych nóżek (naśladowanie odgłosu). Adela spotkała w trawie ślimaka Kleofasa. Poznała go po skorupce, bo Kleofas jeszcze smacznie spał. Adela zastukała w skorupkę i ślimak powoli się z niej wyłonił (czubek języka wysuwa się z buzi i kieruje do nosa), ucieszył się na widok Adeli i uśmiechną szeroko (szeroki uśmiech bez pokazywania zębów. Adela również uśmiechnęła się do znajomego (szeroki uśmiech odsłaniający zęby). Niestety nie mogli dłużej porozmawiać, bo Adela śpieszyła się do szkoły. Koniec spaceru-pomyślała-rozłożyła skrzydełka i poleciała wysoko w kierunku łąkowej szkoły (oblizywaniem górnej wargi przy otwartej buzi). Nagle zerwał się wiatr, najpierw leciutki (delikatne swobodne dmuchanie), potem silny i złowrogi (intensywne dmuchanie). Adela wystraszyła się. Na szczęście zdążyła dolecieć do szkoły zanim spadł deszcz. Uffffff- wzdychnęła z ulgą.

  1. Psotny wiaterek

a. Wykonaj z krepy trawkę i deszcz. Dmuchaj niczym wiatr : delikatnie na trawkę, a mocno na deszcz. Pamiętaj jednak, żeby nabierać powietrze nosem i nie nadymać policzków jak balon 😊

b.Narysuj biedronkę, wytnij z czarnego papieru kropeczki .

Biedronka Adela zgubiła kropeczki na wietrze- dmuchanie, aby wszystkie kropeczki ułożone na biedronce spadły

Pomóż Adeli odzyskać kropeczki- zasysanie kropeczek i układanie na biedronce.

  1. Adela w szkole

Biedronka Adela uczy się w szkole liczenia sylab w wyrazach. Pani nauczycielka uczy  liczyć sylaby przy pomocy biedronkowych kropeczek. Spróbuj liczyć sylaby w ten sposób.

Zmiana wielkości tekstu
Kontrast

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.